W codziennej praktyce terapeutycznej często obserwuje się u Pacjentów, występowanie objawów bólowych lub uczucia napięcia m.in. mięśni w odległych częściach ciała, w stosunku do miejsca które jest bólowe. Poprzez masaż tensegracyjny, możliwe jest palpacyjne zlokalizowanie punktów, w których doszło do uwrażliwienia tkanek miękkich i silniejszego napięcia spoczynkowego. Natomiast jego celem jest przywrócenie prawidłowego napięcia mięśniowego i przewodnictwa nerwowego co skutkuje uwolnieniem się od uporczywego bólu.
Wieloletnie doświadczenie i poszukiwanie racjonalnej odpowiedzi na w/w zjawisko, pozwoliło na podjęcie próby wyjaśnienia go w oparciu o zjawisko tensegracji.
TENSEGRACJA dotyczy struktur tj. kości, mięśni, powięzi, więzadeł. Elementy te, powinny znajdować się w stałej równowadze napięciowej. Jest to efekt tego, iż kości poddawane są stałemu ściskaniu w wyniku napięcia tkanek miękkich mi.in mięśni, które znajdują się pomiędzy nimi. W takim układzie elementy sztywne (np. kości), przenoszą naprężenia ściskające/rozciągające i zwiększają napięcie elementów giętkich (np. mięśnie), a z kolei te tworzą odpowiedź ściskającą na sztywne elementy. Efektem tego, jest ciągłe przenoszenie napięcia we wszystkich strukturach ciała odpowiedzialnych za ruch. Dlatego też, zwiększenie napięcia w jednym elemencie wpływa na wzrost napięcia w pozostałych częściach Naszego ciała.
Masaż tensegracyjny wykonywany jest nie tylko w obrębie tkanek miękkich (mięśnie, powięź), które znajdują się w obrębie bólu, ale obejmuje wszystkie te struktury, które są z nimi połączone. Stąd też zachodzi tzw. Efekt sumowania zwiększający rozluźnienie i zmniejszający dolegliwości bólowe, poprzez obniżenie napięcia we wszystkich tkankach, które są połączone z miejscem bólowym
Masaż tensegracyjny zaleca się w przypadkach występowania objawów:
– bólu kręgosłupa,
– bólu pleców,
– bólu barku,
– rwy kulszowej, barkowej,
– łokcia tenisisty, golfisty,
– cieśni nadgarstka.
-zaburzenia czucia przednio-bocznej części uda.